۱۰
بهمن

قرارداد مدیریت پیمان در ساختمان سازی

آیا درباره ی اصول اجرای مدیریت پیمان در ساختمان سازی اطلاعاتی دارید؟ آیا از منافع و مزایای مدیریت پیمان چیزی می دانید؟ آیا از مزایای مالک در قرارداد مدیریت پیمان آگاهی دارید؟ما قصد داریم در این مطلب شما را با اصول اجرای مدیریت پیمان در ساختمان سازی و بطور کلی مدیریت پیمان آشنا کنیم. اگر مایل هستید درباره ی اصول اجرای مدیریت پیمان در ساختمان سازی، انواع قرارداد مدیریت پیمان، تاثیر قرارداد مدیریت پیمان در سرعت و کیفیت ساخت پروژه و درصد مدیریت پیمان و بطور کلی مدیریت پیمان اطلاعات جامعی داشته باشید این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

قرارداد مدیریت پیمان

قرارداد مدیریت پیمان چیست؟

مدیریت پیمان، قراردادی است رسمی که طی آن کارفرما مدیریت اجرای یک پروژه ی ساختمان سازی را به یک شخص حقیقی یا حقوقی واگذار می کند که مسئولیتهای آن بین سه عامل اصلی کارفرما، پیمانکار و مشاور تقسیم می گردد. در واقع تامین هزینه ها برعهده کارفرما بوده و او مالک پروژه است و در قراردادهایی که کارفرما این توانایی را دارد که هزینه های پروژه را پرداخت کند قرارداد مدیریت پیمان مقرون به صرفه تر است و از جمله مزایای مالک در قرارداد مدیریت پیمان و نیز مزایای مدیریت پیمان بودن همین مهم است.

عامل دیگر در مدیریت پروژه پیمانکار است. پیمانکار در واقع مجری و سازنده پروژه است که مسئولیت اجرای کامل یا بخشی از پروژه را به عهده می گیرد. پیمانکار کلیه ی امور اجرایی پروژه مانند روش های اجرای پروژه، چارت سازمانی و استخدام نیروها را تعیین کرده و بصورت توافقی درصدی از هزینه ها را به عنوان درصد مدیریت پیمان دریافت می کند. به منظور کاهش ریسک در پروژه ها از مشاورین خبره در این کار کمک گرفته می شود. مشاورین در واقع نظرات و خواسته های کارفرمای پروژه را به مدیر پیمان ارائه می دهند و امکان اجرای این خواسته و نیز نحوه انجام آنها را بررسی کرده و ادعاهای غیر اصولی و غیرفنی را کاهش می دهند و از تاخیر غیرمجاز قراردادها جلوگیری می کنند. مشاور باید به مسائل فنی و مهندسی مسلط و آشنا باشد.

اصول اجرای مدیریت پیمان

ضرورت قرارداد مدیریت پیمان

به منظور رعایت اصول اجرای مدیریت پیمان، اخذ جوازهای مربوط به ساخت را می توان به راحتی به پیمانکار پروژه سپرد چرا که پیمانکار تجربیات زیادی در این زمینه داشته و به سادگی می تواند جوازهای مربوطه با توجه به تجارب قبلی خود می تواند اخذ نماید ولی همین کار ممکن است برای مالکی که تجربه ای در این زمینه ندارد پروسه ای سخت و زمان بر باشد. این موضوع مهمترین اصول اجرای مدیریت پیمان می باشد.

هر پیمانکاری نیروهایی را در اختیار دارد که به ضوابط کار کردن با هر یک از آنها آشناست. علاوه بر این حضور پیمانکار در تامین بسیاری از مواد اولیه نیز مفید بوده و می تواند باعث تسریع در انجام کارها شود چرا که آنها تولیدکنندگان و عرضه کنندگان اصلی را می شناسند که باعث حذف بسیاری از هزینه های مربوط به واسطه می شود.

سرعت و کیفیت ساخت پروژه

ضوابط قرارداد پیمان مدیریت و درصد متعارف آن

قرارداد پیمان مدیریت اگرچه می تواند پروژه مربوطه را بسیار سریعتر و حرفه ای تر پیش ببرد، اما هزینه های مربوطه را در پی دارد.. در صورت عقد قرارداد مدیریت پیمان، درصدی از درآمدهای نهایی ساخت پروژه، به عنوان درصد مدیریت پیمان که به طور متعارف بین ۱۰ تا ۲۰ درصد درآمد نهایی است به پیمانکار پرداخت می شود. صاحب ملک و پیمانکار بر سر این مبلغ توافق کرده که این هزینه باید در طول انجام پروژه پرداخت گردد. بخشی از مبلغ مورد نظر در هر مرحله نزد صاحب ملک به عنوان حسن انجام کار باقی می ماند تا پس از تایید نهایی پروژه، توسط مالک به پیمانکار پرداخت گردد. این هزینه ها شامل های تامین مواد و مصالح اولیه و هزینه های اجرا می باشد.

تاثیر مدیریت پیمان در سرعت و کیفیت ساخت پروژه

عقد قرارداد مدیریت پیمان با پیمانکاران باتجربه و حرفه ای و تاثیر قرارداد مدیریت پیمان در سرعت و کیفیت ساخت پروژه:

-می تواند در طراحی ساختمان به طراحان ایده های هوشمندانه ای را ارائه بدهد که موجب کاهش زمان، هزینه و اجرایی شدن هر چه بهتر طرحها شود.

-پیمانکاران وظیفه نظارت بر عملیات اجرایی پروژه را بر عهده دارند و دیگر نیازی به استخدام مهندسین مشاور نیست.

-پیمانکاران با مدیریت و برنامه ریزی درست و اصولی می توانند هزینه ها را به طور قابل ملاحظه ای کنترل کنند.

قرارداد مدیریت پیمان در ساختمان سازی چیست و دارای چه ارکانی می باشد؟

طی این قرار کارفرما یا مالک، انجام عملی(پروژه ای) را در ازای پرداخت وجه معینی به عهده شخص حقیقی یا حقوقی می گذارد، که در قرار داد شرایط انجام پروژه و نیز مدت زمان انجام آن نیز مشخص می گردد.

این قرارداد شامل مفاد زیر است:

-نخست باید طرفین قرارداد مدیریت پیمان و رابطه آنها با یکدیگر به طور واضح مشخص شود.

-موضوع قرارداد و توقعاتی که کارفرما از پیمانکار دارد و نیز خدماتی که پیمانکار باید ارائه دهد بطور مشروح بیان گردد.

-ضمانت اجرا جهت پیشبرد کار توسط پیمانکار در نظر گرفته شود.

-پیمانکار باید در حفظ اطلاعات محرمانه ای که کارفرما در اختیارش می گذارد کوشا باشد.

– در انتهای قرارداد مدیریت پیمان باید شرایط پرداخت هزینه ها و نیز خاتمه قرارداد شرح داده شود.

شرایط عمومی و اختصاصی قراردادهای پیمانکاری

شرایط عمومی پیمان تعهداتی است که طرفین قرارداد ملزم به رعایت آن بوده و حقوق و نیز وظایف طرفین قرارداد را تعیین می کند و این تعهدات در تمام قراردادهای پیمانکاری موجود بوده و غیرقابل نقض می باشد.

تعهداتی است که طرفین قرارداد بر طبق شرایط و ماهیت قرارداد با یکدیگر توافق می کنند شامل شرایط اختصاصی پیمان بوده و توجه به این نکته لازم است که شرایط اختصاصی نباید اصول و شرایط عمومی پیمان نقض کند. و مزایای مدیریت پیمان در آن روشن شده باشد.

بطور کلی قراردادها از لحاظ نحوه عقد این قراردادها معمولا به صورت ساده یا تشریفاتی انجام می گیرد. در واقع در قرارداد های تشریفاتی طرفین قرارداد در هنگام انعقاد قرارداد علاوه بر شرایط کلی قرارداد، باید رعایت یک سری تشریفات دیگر را نیز رعایت کنندا. از آنجا که ماهیت قراردادهای پیمانکاری بر مبنای یک سری از تشریفات خاص صورت می پذیرد، از نوع قراردادهای تشریفاتی در نظر گرفته می شوند.

مزایای مالک در قرارداد مدیریت پیمان صرفه جویی در هزینه ها

انواع قرارداد مدیریت پیمان ساختمان

-قراردادهای پرداخت کلی

-قراردادهای دائمی

-قراردادهای ارزیابی

-قراردادهای بازپرداخت هزینه ها

-قراردادهای مدیریتی

-قراردادهای مدیریت پروژه

-قراردادهای ساخت و طراحی

-قراردادهای مهندسی، تامین تجهیزات و اجرا

-قراردادهای ساخت و توسعه

قرارداد پرداخت کلی:

در قرارداد پرداخت کلی پیمانکار کل کار منعقد شده در قرارداد مدیریت پیمان را با هزینه مشخص شده ای که هم شامل قیمت ثابت است و هم قیمت شناور انجام می گردد.

قراردادهای دائمی

برای موضوعات تکراری مانند تعمیرات از قراردادهای دائمی استفاده می شود که هدف کارفرما از این نوع قرارداد بیشترصرفه جویی در هزینه های مناقصه و نیز سرعت بخشیدن به عملیات اجرایی کار می باشد که به سه صورت قراردادهای سریال، قراردادهای با قابلیت تغییر و قراردادهای با دوره زمانی محدود منعقد می شوند که هر کدام شرایط و ضوابط خاص خود را دارند.

مزایای مدیریت پیمان در تسریع انجام پروژه

قراردادهای ارزیابی

در قراردادهای ارزیابی قیمت ها در ابتدای کار به صورت تخمینی و تقریبی تعیین می گردد و برای تعیین قیمت نهایی باید تا پایان کار صبر کرد.

قراردادهای بازپرداخت هزینه

در این قرارداد کارفرما هزینه های اولیه از جمله هزینه های کارگران، مواد مصرفی و نیز به مبلغ مورد توافق با پیمانکار را پرداخت می کند که معمولا به دو صورت فاکتور ثابت و یا قیمت هدف منعقد می گردد.

قراردادهای مدیریتی

این نوع قرارداد که برای پروژه های بزرگ و پیچیده ای که مستلزم تخصص و تجربه بالای پیمانکار است مناسب می باشد.

قرارداد مدیریت پروژه

در این نوع قرارداد پیمانکار به عنوان مدیر پروژه مسئول انجام مواردی مانند مشخص کردن سایت، تجهیزات کارگاه، امور بازرگانی، سرمایه گذاری، طراحی، اجرا و تاییدات پروژه می شود و از مزایای مدیریت پیمان برخوردارشده و با پیشرفت پروژه مبلغی مشخص از هزینه های تعیین شده به پیمانکار مربوطه پرداخت می گردد. در این پروژه ها به یک پیمانکار حرفه ای و خبره نیاز است تا پیشرفت کار به درستی صورت گیرد.

قراردادهای طراحی و ساخت

در این قراردادها پیمانکار به تنهایی مسئولیت ساخت و طراحی پروژه را به عهده دار می شود و کارفرما نیز نیازهای خود را به طور شفاف مشخص می کند.

قرارداد مهندسی، تامین تجهیزات، اجرا

در این قرارداد کار طراحی و تامین تجهیزات و اجرای پروژه به طور کامل به پیمانکار واگذار می شود.

قراردادهای ساخت و توسعه

قراردادهای ساخت و توسعه بهترین و معمولترین قرارداد در پروژه های توسعه به حساب می آید که اختیارات و مسئولیتهای پیمانکار را در قسمتهای مختلف پروژه تعیین می شود و پرداخت هزینه ها بر اساس میزان پیشرفت پروژه انجام می گیرد و کارفرما قبل از انجام مناقصه برنامه اجرایی پروژه را آماده و در اختیار پیمانکاران قرار می دهد تا از مسئولیتهای خود آگاه شوند. این نوع از پروژه ها میبایست تحت نظارت کامل کارفرمای پروژه انجام گیرد و ارائه گزارش پیشرفت کار به کارفرما جز وظایف پیمانکار است. موضوع دیگری که در این این نوع قراردادها حائز اهمیت است، مسئله رعایت معیارهای هزینه، کیفیت و زمان انجام پروژه می باشد

https://virgool.io/@sozanmahdavi/%D9%85%D9%81%D9%87%D9%88%D9%85-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-ccrjsm93v4dg