• تلفن: 021-53884
  • ایمیل: info@setavandco.com
  • ساعات کاری: 08:00-17:00

معماری و طراحی داخلی

معماری و طراحی داخلی

معماری داخلی به معنای آفرینش و خلق فضاست. فضایی که هم نیازهای ساکنین را برطرف نموده و هم از زیبایی و دلنشینی برخوردار است. بنابراین معماری داخلی علمی است که نیاز ساکنین آن فضا را از نظر زیبایی و عملکرد تامین می­کند.

طراحی داخلی، نقشه کشی و بوجود آوردن فضاست که شاخه­ای از علم معماری است و طراحی داخلی و معماری داخلی توسط دکوراسیون بهم ارتباط پیدا می­کنند.

شرکت ابینه سازان ستاوند مفتخر است که با دانش نوین و بهره گیری از تجربه های کادرمهندسی و اجرایی خود در زمینه های طراحی و بازسازی فضاهای آموزشی، اداری، پزشکی و مسکونی فعالیت داشته و رزومه پر افتخاری را از خود بر جای گذاشته است.

هر پروژه با یک ایده و مفهوم طراحی می­شود ایده­ای که نقطه قوت آن نیازها و خواسته­های کارفرماست. بنابراین نخستین کار شنیدن به سخنان کارفرما و نیازهای او و سپس اعمال آنها در طراحی است.

برای کارا بودن فعالیت های یک ساختمان لازم است تمامی فضاهای آن شناسایی و دسته بندی شوند و سپس با پیش­بینی ارتباط مناسب بین آنها، بتوانند به صورت یک مجموعه واحد عمل نمایند.

از سوی دیگر فضای معماری با هر عملکردی در صورتی کارا خواهد بود که افراد بتوانند بدون وجود محدودیتی از نظر ابعاد و تناسبات برای خود و وسایل مورد نیازشان در آن به فعالیت­های پیش بینی شده بپردازند.

از این رو می­توان گفت که برای دست یابی به ابعاد و اندازه ها در فضاهای معماری باید ابعاد و نحوه حرکت بدن انسان در حالت های گوناگون (ایستاده، قدم زدن، نشستن، بالا و پایین رفتن از پله، استراحت کردن، خوابیدن و …) و ابعاد و تجهیزات و مبلمان – با توجه به گروه سنی و جنسی استفاده­کنندگان- را بررسی نماییم.

علاوه بر ابعاد فیزیکی انسان و مبلمان موجود برای کیفیت بخشی به فضا باید به جنبه­های روانی و احساسی او نیز توجه شود. تفاوت­های فرهنگی از عوامل مؤثر بر این جنبه­ها می­باشند.

در فرایند طراحی پس از مشخص شدن برنامه فیزیکی پروژه، نوع و کیفیت فضاهای مورد نیاز طرح تعیین می­شود. با شناخت کافی از فضاها و تسهیلات و لوازم مورد نیاز هر یک می­توان رابطه بین فضاها را بررسی کرد. معمولاً ارتباط فضاها می­تواند از نظر عملکردی، خدماتی، بصری و … باشد.

این موضوع در مورد تمامی فضاهای ساخته دست انسان قابل استناد است بنابراین تمامی حوزه­های آموزشی، مسکونی، اداری و … را در بر می­گیرد.هر حوزه با توجه به شرایط و ضوابط خاص آن طراحی گردیده و نیازهای هر حوزه با حوزه دیگر متفاوت می­باشد.

ساختمان اداری

امروزه ساختمان ها با کاربردهای گوناگون ساخته می­شوند و یک دسته از آنها به منظور انجام امور دفتری و اداری می باشد. ساختمان­های اداری بایستی دارای انعطاف پذیری، راحتی نگهداری، دسترسی مناسب و یک موقعیت اکولوژیکی (اقلیمی) مناسب باشند و از طرف دیگر یک محیط آرام، لذت بخش و مفید را برای استفاده کنندگان فراهم سازند. امروزه ساختمان­های اداری بیشتر دارای نماهای شیشه ای مشابه هستند اما تقسیم بندی و کیفیت فضاهای داخلی آنها با یکدیگر متفاوت می­باشد.

در حال حاضر، مقرراتی در خصوص ساختمان­های اداری استاندارد وجود دارد. فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث تغییر شیوه انجام امور کاری و فرآیندهای ساختمانی نسبت به گذشته شده است.صفحات عمودی جداکننده، امکان ایجاد میزهای باریک را به وجود می­آورد.

فناوری بی سیم باعث تشویق مبلمان متحرک و طرح­های راحت­تر می­شود. فناوری این فرصت را برای افراد به وجود می آورد که در زمان­ها و محیط­های و محیط­های مناسبتری کار کنند. یک ساختمان با طرح مناسب باعث افزایش کارایی کارمندان می­شود و هم چنین لازم است یک ساختمان اداری خوب برای پیش­بینی­های آینده انعطاف پذیر باشد. چون سازمان­ها نیاز به ساختمان­هایی دارند که امکان تغییر در تعداد کارکنان و انجام وظایف را به وجود آورد و بخش­های ساختمانی برای عملکردهای متفاوت پاسخگو باشد. از طرف دیگر ساختمان اداری بایستی برای تمامی مراجعین خود از جمله افراد معلول دسترسی راحتی داشته باشند تا افراد عادی و معلولین امکان راحتی حرکت در محیط ساختمان اداری را داشته باشند.

از جمله موارد مهم در طراحی ساختمان اداری می­توان به نکاتی چون، محل ورودی ساختمان اداری، راحتی شرایط کار، ایجاد منظر خوب و فضای سبز، تهویه مناسب اشاره کرد.

اگر کارکنان در محیط کار احساس راحتی کنند بهتر می­توانند وظایف خود را انجام دهند. ابعاد تجهیزات و مبلمان برای کارکنان متفاوت است و بستگی به نوع وظیفه و کار شخص دارد.

فضاهای اداری شرایط متفاوت دارند که بستگی به نوع فعالیت آنها دارد. مثلاً تجار و روزنامه نگاران معمولاً در محیط­ های پر سر و صدا کار می­کنند ولی بسیاری از کارهای اداری نیاز به حداکثر آرامش دارد. در طراحی ساختمان­های اداری از دو سیستم باز و بسته استفاده می­شود.

سیستم باز اداری به فضاهایی اطلاق می­شود که توسط جداکننده­های سبک از هم تفکیک شده­اند.سیستم بسته اداری به فضاهایی اطلاق می­شود که توسط دیوارهای جداکننده و به صورت اتاق های مستقل می­باشند.

به طور کلی ساختمان های اداری دارای فضاهای اصلی، فضاهای پشتیبانی، خدمات ومسیرهای گردش می­ باشند.